CATALOG DE AUTORI

CĂUTARE ARTICOLE

Cautare Articole


ARHIVĂ EDIŢII

RETROSPECTIVA
SĂPTĂMÂNALĂ
DE PROZĂ


Acasa > Eveniment > Recomanda >  

Raportul meu de activitate – acţiunile umanitar – bisericeşti şi activităţile caritativ - filantropice, precum şi serile cultural - spirituale şi duhovniceşti - 2017…
 
 
 
Distribuie!
 
Distribuie!       Aboneaza-te!
Raportul meu de activitate – acţiunile umanitar – bisericeşti şi activităţile caritativ - filantropice, precum şi serile cultural - spirituale şi duhovniceşti, organizate de către, în cadrul şi la nivelul parohiei „Sf. Cuv. Antonie cel Mare” – Titan şi a parohiei “Şerban Vodă” din Bucureşti, pe parcursul anului 2017…  
 
2017  
 
Biserica/Parohia „Sf. Cuv. Antonie cel Mare” – Titan  
 
06 Februarie – a avut loc întâlnirea spiritual - apologetică cu tema: “Aparanţa laicatului”, avându-l ca invitat pe filosoful, eseistul creştin şi publicistul Andrei Găitănaru din Bucureşti.  
 
18 Februarie – în Sâmbăta Moşilor de iarnă a fost oficiată Slujba pomenirii/Parastasului oficiat pentru toti slujitorii, propovaduitorii, marturisitorii si aparatorii Ortodoxiei in timpul comunismului... şi acest eveniment făcând parte din seria de manifestări şi momente dedicate Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului"  
 
20 Februarie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: “Despre moştenirea Rugului Aprins”, invitat find Domnul Marius Vasileanu – professor, cercetător şi eseist iar participant/invitat special fiind Părintele Profesor Nicolae Bordaşiu de la Biserica “Sfântul Silvestru” din Bucureşti, unul dintre membrii (studenţi) ai acestei mişcări cultural – spirituale din Bucureşti.  
 
04 Martie - organizarea ediţiei a cincea a campaniei umanitare cu titlul „un mărţişor din suflet, dăruit unui suflet” şi deplasarea uni grup din cadrul parohiei noastre la Taberele de la Valea Screzii şi Valea Plopului, Aşezământul Social "Pro Vita" din localitatea Vălenii de Munte şi Aşezământul Social "Sf. Stelian" din localitatea Valea Crângului - oraşul Urlaţi, toate din judeţul Prahova, unde ne-am întâlnit cu copiii şi angajaţii taberelor precum şi cu Părintele Nicolae Tănase, Părintele Rafael Tănase şi Părintele Manuel Radu.  
 
06 Martie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Icoana Ortodoxă - fidelă mărturisitoare a Adevărului revelat şi al Cuvântului întrupat", invitaţi fiind Părintele Antipa Burghelea şi Părintele Arhim. Mihail Stanciu - vieţuitori ai Sfintei Mănăstiri "Antim" din Bucureşti.  
 
10 – 11 Martie - un grup de douăzeci bărbaţi am fost într-un pelerinaj de suflet la Mănăstirea Frăsinei, judeţul Vâlcea, unde am participat la Sfintele Slujbe.  
 
13 Martie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Despre mărturisitorii întemniţaţi şi fenomenul reeducării de la Piteşti, din perioada totalitară", invitat fiind Domnul Alin Mureşan - Director General la Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICMER) şi Preşedinte al Centrului de Studii în Istorie Contemporană – Bucureşti.  
 
18 Martie - În cadrul programului nostru parohial, spiritual - comemorativ din cuprinsul acestui an - 2017, dedicat Patriarhului Justinian şi apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului, cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvantarea Parintelui nostru Paroh şi cu aprobarea Conducerii Penitenciarului Jilava, din judeţul Ilfov, am organizat, în cadrul şi la nivelul comunităţii noastre parohiale, o vizită la Memorialul - Fortul 13 Jilava, în ziua de sâmbătă - 18.03.2017, orele 12,00, cu scopul de a-i cinsti, şi în acest mod, pe toţi slujitorii, propovăduitorii şi mărturisitorii Ortodoxiei din şi în timpul comunismului!...  
 
Deplasarea la faţa locului s-a realizat de la biserica noastră, undeva, în jurul orei 11,00, după care acolo am vizitat locurile de detenţie, celularul şi locurile de tortură ale întemniţaţilor din perioada totalitară şi, totodată, am obţinut încuviinţarea de a oficia acolo, la capela/bisericuţa Penitenciarului, o slujbă de pomenire/de parastas pentru toţi aceşti luptători şi apărători, vrednici şi autentici!...  
 
20 Martie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Despre moştenirea spirituală a Părintelui Arhim. Arsenie Papacioc", susţinută de către invitatul nostru - Domnul Conf. Univ. Dr. Ioan Marian Croitoru - Cadru Didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii "Valahia" din Târgovişte – Dâmboviţa.  
 
27 Martie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Maica Domnului în Icoana şi Iconografia Ortodoxă", invitat fiind Domnul Victor Marola - Teolog, cadru didactic şi publicist.  
 
03 Aprilie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Religiozitatea - cale de modelare a caracterului şi mijloc de imunizare psihologică", susţinută de către invitatul nostru de onoare - Domnul Conf. Univ. Dr. Vasile Timiş - Cadru didactic la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei a Universităţii "Babeş - Bolyai" din Cluj Napoca.  
 
24 Aprilie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Despre moştenirea spirituală a Părintelui Arhim. Sofian Boghiu”, susţinută de către invitatul nostru de onoare - Părintele Arhim. Mihail Stanciu - Slujitor/vieţuitor al Sfintei Mănăstiri "Antim" din Bucureşti.  
 
08 Mai - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Despre figura luminoasă a Părintelui Patriarh Teoctist", invitat fiind Părintele Arhim. Dr. Antim David - Stareţul Schitului Măgureanu din Bucureşti, cu care am oficiat (şi) Slujba de Pomenire a Parastasului în cinstea Părintelui Patriarh Teoctist.  
 
22 Mai - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Despre lucrarea duhovnicească a Părintelui Arhim. Simeon Ciumandrea - fost vieţuitor athonit şi Stareţ al Schitului Darvari din Bucureşti", despre care a vorbit Părintele Protos. Ghelasie Iorga - Stareţul Schitului Darvari din Bucureşti.  
 
12 Iunie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Despre chipul blând şi figura luminoasă a Părintelui Patriarh Teoctist", invitat fiind Părintele Vasile Ioana - Parohul Bisericii "Sf. Nicolae dintr-o zi" din Bucureşti, cu care am oficiat (şi) Slujba de Pomenire a Parastasului în cinstea Părintelui Patriarh Teoctist.  
 
19 Iunie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Sfintele Icoane, peceţi ale darului dumnezeiesc şi tărie a credinţei în Iisus Hristos prin Duhul Sfânt", susţinută de către invitatul nostru de onoare - Părintele Prof. Univ. Dr. Ioan Caraza - Cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Iustinian Patriarhul" din Bucureşti.  
 
23 – 24 Iunie - un grup de douăzeci bărbaţi am fost într-un pelerinaj de suflet la Mănăstirea Frăsinei, judeţul Vâlcea, unde am participat la Sfintele Slujbe.  
 
26 Iunie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Sfântul Cuvios Antonie cel Mare - viaţa, petrecerea şi lucrarea sa duhovnicească, abordate atat din perspectiva spiritualităţii răsăritene cât şi a celei apusene. Date noi despre descoperirea Sfintelor sale Moaşte...", susţinută de către invitatul nostru de onoare - Părintele Prof. Univ. Dr. Constantin Pătuleanu - Cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Iustinian Patriarhul" şi Parohul Bisericii "Sf. Ier. Nicolae - Udricani" din Bucureşti; totodată a participat şi Părintele Prof. Univ. Dr. Ioan Caraza - Cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Iustinian Patriarhul" din Bucureşti.  
 
11 – 12 August - un grup de douăzeci bărbaţi am fost într-un pelerinaj de suflet la Mănăstirea Frăsinei, judeţul Vâlcea, unde am participat la Sfintele Slujbe.  
 
18 Septmebrie - a avut loc întâlnirea spiritual - apologetică cu tema: "Familia creştină, românească, contemporană, încotro? Realităţi şi perspective...", invitat de onoare fiind Domnul Iulian Capsali - regizor de film documentar, publicist şi mărturisitor creştin şi tată a nouă copii.  
 
Biserica/Parohia “Şerban Vodă”  
 
15 Octombrie - a avut loc întâlnirea spirituală şi comunicarea duhovnicească cu tema: “Mărturisitorii români ai lui Dumnezeu din perioada comunistă. Părinții de la Rugul Aprins și lumina credinței lor…” – susţinută de Dr. Stelian Gomboş din Bucureşti.  
 
22 Octombrie - a avut loc întâlnirea spiritual - apologetică cu tema: “Ortodoxia ca stil de viaţa” avându-l ca invitat de onoare pe Domnul Dr. Pavel Chirilă - Fondatorul primului spital creştin din România postdecembristă - Spitalul "Christiana" din Bucureşti, totodată fondatorul Aşezâmântului, Mănăstirii şi Editurii "Christiana" din Bucureşti, Fondatorul şi Directorul Fundaţiei, Spitalului - Aşezamântului Hospice de îngrijiri paleative "Sfânta Irina" din oraşul Voluntari, judeţul Ilfov, Fondatorul Clinicii Medical - Creştine şi Oncologice de îngrijiri paleative din cadrul Mănăstirii Nera, localitatea Nera, judeţul Caraş Severin şi Directorul Centrului Medical - Creştin "Naturalia" din municipiul Bucureşti.  
 
29 Octombrie – a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Religia în lumea contemporană", invitat de onoare fiind Părintele Protoiereu Gheorghe Colţea - Parohul Bisericii Ortodoxe Române din localitatea Moeciu de Jos şi Propopopul de Bran - Zărneşti, din frumosul ţinut românesc al Branului, din judeţul Braşov.  
 
04 Noiembrie – în Sâmbăta Moşilor de toamnă a fost oficiată Slujba pomenirii/Parastasului oficiat pentru toti slujitorii, propovaduitorii, marturisitorii si aparatorii Ortodoxiei in timpul comunismului... şi acest eveniment făcând parte din seria de manifestări şi momente dedicate Anului comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului"  
 
05 Noiembrie – a avut loc întâlnirea/seara duhovnicească cu tema: "Părintele Constantin Voicescu – Duhovnicul Cetăţii", invitat de onoare fiind Părintele Prof. Univ. Dr. Vasile Gordon - Slujitor la Biserica "Sf. Proor. Ilie Tesviteanul" - Gorgani din Bucureşti.  
 
19 Noiembrie - a avut loc întâlnirea/seara duhovnicească cu tema: “Biblia – o carte? Ce mai spune ea omului de azi?!” susţinută de Pr. Prof. Univ. Dr. Stelian Tofană – Cadru didactic la Facultatea de Teologie Ortodoxă “Nicolae Ivan” a Universităţii “Babeş – Bolyai” din Cluj Napoca.  
 
21 Noiembrie – a avut loc întâlnirea/seara duhovnicească cu tema: “Despre Martiri şi Vocaţia Martirică a Poporului Român” susţinută de către Maestrul, Artistul, Apologetul şi Mărturisitorul Creştin Dan Puric din Bucureşti.  
 
24 – 25 Noiembrie - un grup de douăzeci şi cinci de bărbaţi am fost într-un pelerinaj de suflet la Mănăstirea Frăsinei, judeţul Vâlcea, unde am participat la Sfintele Slujbe.  
 
26 Noiembrie - a avut loc întâlnirea/seara duhovnicească cu tema: “A fi tânăr într-o lume bătrână” susţinută de eseistul, editorul şi publicistul Răzvan Bucuroiu – Fondatorul şi Directorul Revistei şi Editurii “Lumea Credinţei” din Bucureşti.  
 
03 Decembrie - a avut loc manifestarea cultural - duhovnicească cu tema: "Crâmpeie din istoria Rugului Aprins de la Mănăstirea Antim din Bucureşti şi ale temniţelor comuniste, povestite pe", invitat deosebit fiind Părintele Profesor Nicolae Bordaşiu - Slujitor la Biserica "Sf. Ier. Silvestru" din Bucureşti.  
 
05 Decembrie – în cadrul Slujbei de priveghere, oficiată în cinstea Hramului Bisericii noastre – Sf. Ier. Nicolae – Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, a susţinut un frumos concert de colinde tradiţionale, româneşti, grupul de tineri şi membri ce formează Asociaţia Cultural – Spirituală “Tradiţia Românească”, condusă de către Părintrele Vladimir Cătălin Alexa.  
 
10 Decembrie - a avut loc întâlnirea spirituală şi seara duhovnicească cu tema: "Tinereţe şi curaj, mărturisire şi libertate în lumea contemporană", invitat de onoare fiind Părintele Nicolae Tănase de la Parohia Valea Plopului, judeţul Prahova.  
 
Alte detalii, amănunte, informaţii suplimentare, documentar foto – video şi informaţii suplimentare, cu privire la toate aceste momente spirituale, evenimente duhovniceşti, activităţi umanitar - bisericeşti şi acţiuni caritativ - filantropice, precum şi multe altele, puteţi găsi pe site-urile parohiilor în cauză - www.bisericasfantulantonie.ro şi www.parohiaserbanvoda.ro.  
 
Dumnezeu să ne ajute, tuturor, în continuare, în tot lucrul cel bun! Amin!...  
 
Mare mulţumită lui Dumnezeu pentru toate! Amin!...  
 
Slavă lui Dumnezeu pentru toate! Amin!...  
 
Bucureşti – Decembrie 2017  
 
Cu deosebită consideraţie, în numele tuturor organizatorilor, partenerilor media şi a participanţilor, Dr. Stelian Gomboş  
 
www.bisericasfantulantonie.ro  
 
www.parohiaserbanvoda.ro  
 
Referinţă Bibliografică:
Raportul meu de activitate – acţiunile umanitar – bisericeşti şi activităţile caritativ - filantropice, precum şi serile cultural - spirituale şi duhovniceşti - 2017… / Stelian Gomboş : Confluenţe Literare, Ediţia nr. 2531, Anul VII, 05 decembrie 2017.

Drepturi de Autor: Copyright © 2017 Stelian Gomboş : Toate Drepturile Rezervate.
Utilizarea integrală sau parţială a articolului publicat este permisă numai cu acordul autorului.

Abonare la articolele scrise de Stelian Gomboş
Like-urile, distribuirile și comentariile tale pe Facebook, Linkedin, Pinterest și Disqus se consideră gesturi prin care susții autorii îndrăgiți și promovezi creațiile valoroase din cuprinsul revistei. Îți mulțumim anticipat pentru această importantă contribuție la dezvoltarea publicației. Dacă doreşti să ne semnalezi anumite comentarii, te rugăm să ne scrii pe adresa de e-mail confluente.org@gmail.com.
RECOMANDĂRI EDITORIALE

Publicaţia Confluenţe Literare se bazează pe contribuţia prin postare directă a lucrărilor multor autori talentaţi din toate părţile lumii.

Sistemul de publicare este prin intermediul conturilor de autor, emise ca urmare a unei evaluări în urma trimiterii unui profil de autor împreună cu mai multe materiale de referinţă sau primirii unei recomandări din partea unui autor existent. Este obligatorie prezentarea identității solicitantului, chiar și în cazul publicării sub pseudonim. Conturile inactive pe o durată mai mare de un an vor fi suspendate, dar vor putea fi din nou activate la cerere.

Responsabilitatea asupra conţinutului articolelor aparţine în întregime autorilor, punctele de vedere sau opiniile expuse nefiind sub responsabilitatea administrației publicației. Răspunderea juridică asupra conținutului articolelor, inclusiv copyright-ul, aparține exclusiv autorului.

Sistemul de publicare fiind automat, administrația publicației nu este implicată în promovarea vreunui autor sau a scrierilor acestuia și nici în asumarea răspunderii editoriale sau de conținut. Dacă apar probleme de natură rasială, etnică sau copyright, vă rugăm să ni le semnalaţi pentru remediere prin ștergere la adresa de corespondenţă mai jos menţionată.

Articolele care vor fi contestate justificat prin e-mail vor fi retrase de pe site, mergându-se până la eliminarea completă a autorului care a încălcat principiile de copyright sau de non-discriminare.


E-mail: confluente.org@gmail.com

Fondatori: George Roca și Octavian Lupu

Consultaţi Catalogul autorilor pentru o listă completă a autorilor.


 
DECLARAŢIE DE CONFORMITATE CU GDPR

DECLAR CĂ SUNT DE ACORD!

ABONARE LA EDIŢIA
ZILNICĂ


ABONARE LA EDIŢIA
DE AUTORFLUX ARTICOLE DE AUTOR

RETROSPECTIVA
SĂPTĂMÂNALĂ
DE POEZIE
 
VALIDARE DE PAGINĂ
 
Valid HTML 4.01 Transitional
 
CSS valid!